Zaradi hitrih sprememb trga na dolgi rok stroškov za vzdrževanje sistema nikoli ne moremo v celoti predvideti. A vendar nekaj zagotovo drži: k cenovni racionalizaciji projekta in enostavnosti njegovega vzdrževanja bo najbolj doprinesla ravno dobra arhitektura.
Kot sem pojasnil v prejšnjih zapisih, nam lahko premišljeno načrtovanje arhitekture sistema pomaga pri stroškovnem prihranku za vzdrževanje in nadgradnje platforme – to pa je izrednega pomena, če vemo, da slednji živi ravno tako dolgo, kot aplikacija sama.
Kako pomembno je vzdrževanje platforme?
Vzdrževanje platforme ima isto življenjsko dobo kot aplikacija sama. V njenih prvih razvojnih fazah je lahko vzdrževanje enostavno, kar pomeni, da lahko razvijalci sistem hitro nadgradijo z novimi funkcionalnostmi. V kasnejših fazah razvoja pa lahko nove nadgradnje, ki niso bile načrtovane, predstavljajo težavo in povzroči jo konfliktne spremembe v kombinaciji z že obstoječo kodo.
Kako zagotovimo njeno pravilno vzdrževanje?
Dobra postavitev arhitekture v vsakem začetku razvoja nam omogoči, da lahko aplikacijo oz. platformo spreminjamo z minimalnimi konflikti na obstoječe funkcionalnosti. To pa poenostavljeno pomeni, da pri vsaki nadgradnji načrtno spremenimo le tisti del, ki potrebuje posodobitev, brez da bi s posegom vplivali na spremembo celote.
Če povzamem, je dobra arhitektura sistema tista, ki zagotovi, da:
- dodajanje novih funkcionalnosti ne povzroči velikih sprememb v primarni kodi,
- spremembe v enem segmentu aplikacije ne povzročajo sprememb v katerem koli drugem delu aplikacije,
- testiranje aplikacije ostane enostavno in se bistveno ne spremeni z dodajanjem novih funkcionalnosti.
Skladno s tem pa je dober načrtovalec tisti, ki bo že v začetku razvoja predvidel morebitne spremembe in poskrbel za optimizacijo stroškov in aplikacije same.