V zadnjih letih se veliko govori o pomembnosti spletne analitike za poslovanje. Številna slovenska podjetja spletno analitiko že uporabljajo … Pa jo res? Dejstvo, da imamo na spletni strani nameščeno kodo Google Analytics ali kodo drugega ponudnika spletne analitike, še ne pomeni, da analitiko dejansko uporabljamo. In tudi če si včasih (ali celo redno) ogledujemo rezultate v našem analitičnem orodju, to ne pomeni, da imamo vpogled v realno stanje.
Zakaj? Spletna analitika v klasičnem smislu se v večini primerov osredotoča le na podatke, povezane z obiskom in uporabo spletnih mest. Tovrstni podatki sicer ponujajo zelo širok nabor koristnih številk in statistik, ne povejo pa nam nič konkretnega o motivih in pričakovanjih obiskovalcev ali o konkurenci.
Današnji, povezani svet zahteva bolj povezan, globlji pristop k spletni analitiki.
Poleg podatkov, ki jih pridobimo prek svojega analitičnega orodja (npr. Google Analytics), moramo v analizo vpeljati še vsaj dve področji:
– »Voice of Customer« (VOC): torej to, kar pravijo naši (potencialni) kupci. Kaj je bil primarni namen njihovega obiska naše spletne strani? Ali so našli to, kar so pričakovali? Zakaj so kupili naš izdelek ali storitev oziroma zakaj ga niso? Možnosti zbiranja podatkov o kupcih so na primer spletno anketiranje neposredno na strani, spletne raziskave in vprašalniki prek e-pošte ali celo »offline« raziskave.
– Konkurenca: tudi če opažamo odlične rezultate v našem analitičnem orodju, kako lahko vemo, da je naša spletna stran dejansko kakovostna, če je ne primerjamo s konkurenco. Tudi če vložimo le nekaj centov za pridobitev enega obiskovalca na našo spletno stran – kako lahko vemo, da je cena dobra, če ne raziščemo stanja na celotnem trgu.
Poleg ročnega primerjanja strani na trgu obstajajo tudi številna brezplačna in plačljiva orodja, ki jih lahko uporabimo za konkurenčne primerjave, kot so Google AdPlanner, Google Trends, Searchmetrics, Experian HitWise itd.
Šele ko združimo podatke o obiskanosti naših spletnih strani z mnenji kupcev in raziskavami trga oz. s podatki o konkurenci, lahko dobimo bolj realno sliko in analiziramo dejansko stanje našega podjetja na trgu. Pravilna uporaba podatkov, zbranih s pomočjo digitalnega okolja, danes vpliva na strateški razvoj izdelkov in storitev podjetij ter ponuja vpogled v njihove trženjske usmeritve na splošno.
Za začetek pa je treba narediti korak naprej od vprašanja, kakšna je cena za to, da posamezen obiskovalec pride na našo spletno stran.