Deli

“Čeprav je domači trg spletnega oglaševanja še vedno izredno dinamičen, ocenjujem, da bo le-ta v letošnjem letu dosegel blizu 2 odstotka celotnega oglaševalskega kolača,” je povedal Simon Cetin, direktor podjetja iPROM.

Poleg splošne rasti porabe za oglaševanje s spletnimi oglasi in nekaterih tehnoloških novosti iPROM bistvenih sprememb na tem segmentu oglaševalskega trga ne pričakuje. Izjema bo le večja poraba za izvedbo oglaševalskih akcij z večpredstavnimi “out off banner” spletnimi oglasi, po katerih posegajo predvsem tradicionalni oglaševalci, za katere oglaševanje s klasičnimi pasicami ni bila najustreznejša rešitev.

“Uveljavljanje oglaševanja s spletnimi oglasi v Sloveniji je do sedaj potekalo v skladu s pričakovanji,” je povedal Dejan Struna, vodja marketinga v podjetju iPROM. “Povečuje se zanimanje za večpredstavno spletno oglaševanje, poleg tega pa je vedno več tudi kombiniranih akcij, ki vključujejo tako oglaševanje s klasičnimi spletnimi kot z naprednimi oglasi. Najuspešnejše akcije v letu 2003 so bile prav kombinirane akcije, ki so vključevale kombinacijo razpršenega oglaševanja s klasičnimi oglasi po ceni za klik za zagotavljanje direktnih odzivov in oglaševanja z naprednimi oglasi za utrjevanje blagovne znamke na izbranih spletnih medijih.”

Prodaja oglasnega prostora in storitev za oglaševanje s klasičnimi spletnimi oglasi v okviru oglaševalske mreže iPROM Central bo iPROMu v letu 2004 prinesla 60 odstotkov vseh prihodkov. Storitve, povezane z večpredstavno osnovo Media iPROM, ki je namenjena podpori oglaševanju z naprednimi “out off banner ali floating ads” spletnimi oglasi, pa naj bi ob visoki, 30-odstotni rasti, predstavljala že dobro četrtino prihodka. Preostalih 15 odstotkov prihodka bo iPROM ustvaril prek ostalih spletnih oglaševalskih modelov, kot so sponzorski zakup oglasnega prostora, časovni zakup, zakup klasičnega prostora po modelu cena na ogled, tekstovne povezave in trženje prek elektronske pošte.

V iPROMu ocenjujejo, da bodo glede na trend v preteklem letu v tekočem letu več poslov sklenili tudi z oglaševalskimi agencijami in tradicionalnimi zakupniki medijskega prostora. Pri tem naj bi na rast prihodka vplivale tudi storitve, ki vključujejo spletno medijsko in tehnološko načrtovanje, svetovanje ter tehnološko podporo za izvedbo, poročanje in organizacijo različnih oblik spletnih oglaševalskih akcij.

“Direktni naročniki in oglaševalske agencije z več izkušnjami načrtujejo, da bodo v letošnjem letu namenili oglaševanju na spletu od 10 do 15 odstotkov predvidenega oglaševalskega proračuna za posamezno akcijo,” je še povedal Cetin. “Tu gre predvsem za uporabnike iPROMovih storitev, ki so različne oblike oglaševanja s spletnimi oglasi že večkrat preizkusili.”

Več poudarka na načrtovanju

Povprečna spletna oglaševalska akcija v Sloveniji se je v letu 2003 odvijala na 38-ih spletnih medijih. V iPROMu ocenjujejo, da bo leto 2004 za slovenske oglaševalce na spletu prelomno in da bodo podobno kot na razvitejših zahodnih trgih tudi v Sloveniji odigrale večjo vlogo izkušnje na praktičnih primerih, natančno medijsko in tehnološko načrtovanje znotraj spleta, tehnološka podpora za izvedbo akcij s ciljanjem ter standardizirana poročila o rezultatih.

“Natančno načrtovanje, tehnološka podpora in izkušnje bodo že v tekočem letu ločevale uspešne spletne oglaševalce od neuspešnih,” dodaja Struna. “Slovenski primeri doslej izvedenih oglaševalskih akcij dokazujejo, da lahko s pravilnim medijskim in tehnološkim načrtovanjem ter s strokovno izvedbo oglaševalski proračun za oglaševanje s spletnimi oglasi optimiziramo tudi do 20-krat.”

Slovenska spletna oglaševalska industrija bi se tako lahko približala svetovnemu povprečju že do leta 2007. Razvoju bodo botrovale predvsem prilagojene rešitve za posamezne oglaševalske panoge, natančno spletno medijsko načrtovanje, sodobna tehnološka podpora za distribucijo oglasnega gradiva, ciljanje in standardizirano poročanje ter strokovna organizacija in izvedba oglaševalskih akcij na spletu.

Letos naj bi tako direktni naročniki, agencije in tradicionalni medijski zakupniki več uporabljali tudi iPROMovo programsko rešitev iPROM NEOS (nadzor in evaluacija oglaševanja na spletu). Ta namreč oglaševalcem ponuja standardizirano poročanje o poteku oglaševalskih akcij, ki vključujejo različne oglaševalske modele in se istočasno odvijajo pri različnih ponudnikih spletnega oglaševanja. iPROM NEOS na podlagi zbranih podatkov in analiz oglaševalcem omogoča optimizacijo njihovih spletnih oglaševalskih aktivnosti.

O podjetju iPROM

iPROM je vodilni regijski ponudnik medijskih in tehnoloških rešitev za digitalno oglaševanje na odprtem spletu. Smo hiša znanja in izkušenj, ki naročnikom poenostavljamo kompleksnost trženja v digitalnem okolju. S kombinacijo visoke tehnologije in najpopolnejših podatkov o vedenju potrošnikov na trgu naročnikom omogočamo, da posredujejo prava oglasna sporočila pravi osebi ob pravem času na pravo napravo, spletnim založnikom pa pomagamo pri povečevanju prihodkov.

iPROM je visokotehnološko podjetje, ki na enem mestu združuje najširši nabor svetovalnih, analitičnih, medijskih in programskih rešitev za izvedbo oglaševanja v digitalnih medijih. Stalno vlaganje v tehnološki razvoj je tisto, kar nas postavlja pred konkurenco, naše naročnike pa na prvo mesto v glavah njihovih ciljnih občinstev.

Deli

Arhiv

iPROM kontakt

Za več informacij se obrnite na:

Tanja Fon

Vodja korporativnega komuniciranja