Generativni prednabori modelov, splošno znani kot GPT, so družina modelov nevronskih mrež, ki uporabljajo arhitekturo transformatorja in predstavljajo ključen napredek na področju umetne inteligence, ki poganja generativne aplikacije, kot je ChatGPT. Modeli GPT omogočajo aplikacijam ustvarjanje besedil in vsebin (slike, glasba in drugo), podobna tistim, ki jih ustvarjajo ljudje, ter odgovarjanje na vprašanja na pogovorni način. Organizacije v različnih panogah uporabljajo modele GPT in generativno umetno inteligenco za robote za vprašanja in odgovore, povzemanje besedil, ustvarjanje vsebine in iskanje.
Modeli GPT in zlasti arhitektura transformatorja, ki jo uporabljajo, predstavljajo pomemben preboj na področju raziskav umetne inteligence. Vzpon modelov GPT je prelomna točka v široki uveljavitvi strojnega učenja, saj je tehnologijo zdaj mogoče uporabiti za avtomatizacijo in izboljšanje širokega nabora opravil, od prevajanja jezikov in povzemanja dokumentov do pisanja prispevkov na blogih, razvoja spletnih strani, oblikovanja vizualnih podob, ustvarjanja animacij, pisanja kode, raziskovanja zapletenih tem in celo sestavljanja pesmi. Vrednost teh modelov je v njihovi hitrosti in obsegu, v katerem lahko delujejo.
Modeli GPT so spodbudili raziskave na področju umetne inteligence v smeri doseganja splošne umetne inteligence, kar pomeni, da lahko stroji pomagajo organizacijam doseči nove ravni storilnosti ter na novo izumiti njihove aplikacije in izkušnje strank.